Darovitost je kompleksan fenomen koji nije jednostavno objasniti, a često ni primetiti ni prepoznati. Iako se, po prirodi stvari, od roditelja očekuje da primeti izražene sposobnosti kod svog deteta, nekada to uopšte nije moguće niti jednostavno. Dešava se da darovita deca budu prepoznata od okoline veoma kasno tokom školovanja, a nemali broj njih čak nikada.
Da bi dete saznalo da je darovito u nekoj oblasti ili veštini, njemu to treba da otkriju odrasli koji su mu najbliži – roditelji, rođaci, učitelji, nastavnici. Dete samo po sebi nije svesno da nešto radi ili ume ili zna bolje, ranije, naprednije ili izuzetnije od druge dece – ono smatra da su njegove sposobnosti i veštine normalne takve kakve jesu.
Otkrivanje i prepoznavanje dečije darovitosti je najznačajnije za podsticanje razvoja darovitog deteta u celini, jer ukoliko se ne prepozna, darovitost može i da ostane skrivena i nikada realizovana te da ostane na nivou specifičnih hobija koje imaju neke odrasle osobe, ili čak ni toga.
U obrazovnom sistemu, neprepoznato darovito dete može postati buntovno, pokazivati otpor prema autoritetima i školi i učenju u celini, imati loš školski uspeh, bežati iz škole i još mnogo različitih manifestacija, koje se retko povezuju sa potencijalnom darovitošću deteta. Nekada se ovakvo ponašanje čak pripisuje i poremećajima ponašanja a neretno se javljaju i specifični poremećaji školskih veština.
Zabluda je da će se darovito dete samo iskazati, pokazati, ili “izboriti za sebe”. Ovo najčešće čine bistra i vredna deca, a ne ona izrazito datovita. Poznata je čak i pojava namernog prikrivanja i sakrivanja sposobnosti od strane same darovite dece iz bojazni da njihovo eksponiranje neće biti dobro prihvaćeno od okoline. Prisutna je i istovremena pojava smetnji u razvoju i darovitosti u nekoj oblasti zajedno kod jednog deteta, gde okolina često još teže prepoznaje i uočava darovitost kao kapacitet koji se može razvijati. A darovitost koja se ne podržava i ne podstiče neće dostići svoje potencijalne domete.
Zbog svega opisanog, ukoliko kao roditelji kod kuće primetite neku naznaku potencijalne darovitosti, kreativnost, neobičan ili neočekivan način na koji vaše dete rešava probleme ili prevazilazi prepreke na koje nailazi, izraženu veštinu u bilo kojoj oblasti (veoma dobro imitira, crta, igra, svira, recituje, konstruiše, slaže, kreira, izmišlja priče, pesme, ne mora da uči ili vežba…) potrebno je da se obratite Centru za podšku “Sidro” gde naši iskusni i edukovani stručnjaci mogu proceniti sposobnosti i pružiti adekvetnu podršku i pomoć vašem detetu, ali i podršku vašoj porodici u daljem detetovom pravilnom razvoju i najboljem napredovanju.
Po dogovoru, određeni oblici rada sa decom i porodicom mogu se sprovoditi i na daljinu.
Pozovite nas i zakažite inicijalni susret sa našim stručnjacima: Centar za podršku “Sidro” 064.94.76.152