Odlučili ste da dobijete pomoć za svoje dete i izaberete defektologa, logopeda, psihologa ili nekog drugog stručnjaka za podršku. Sledeće na vašoj listi obaveza je da shvatite šta možete da očekujete od terapeuta i šta se očekuje od vas. Kako da formirate čvrst odnos, postavite odgovarajuća očekivanja i razumete svoju ulogu u pomaganju svom detetu da napreduje.
Početak rada
„Najbolji odnosi počinju sa transparentnošću“, kaže Vendi Neš, psihijatar za decu i adolescente. Ona predlaže da dođete na vaš prvi sastanak spremni da razgovarate ne samo o problemima vašeg deteta, već i o njegovom poreklu, kakvo je bilo pre nego što ste se zabrinuli za njegov razvoj, o ključnim stresorima ili događajima koji su možda pokrenuli promenu, te o vašim prioritetima u napretku deteta.
„Korisno je ako možete da objasnite šta ste već probali, šta je uspelo, a šta nije“, kaže dr Neš. "Što više konteksta pružite, to bolje." Informacije iz škola ili vrtića takođe mogu biti dragocene, a terapeut može da vas uputi na načine da ih zatražite.
Još jedan dobar potez je da se unapred dogovore formalni odnosi. Važno je da vam bude potpuno jasno šta će vam (ili neće) biti naplaćeno, koliko brzo će terapeut uzvratiti pozive i u kojim situacijama možete uputiti terapeutu poziv pre zakazivanja sastanka, i druge činjenice o komunikaciji, čime se mogu izbeći nesporazumi.
Očekivanja od tretmana
Zabrinuti roditelji najpre žele da znaju koliko dugo će trajati tretmani i koliko brzo će moći da vide napredak. Svest o faktorima koji utiču na rezultate može vam pomoći da formirate realna očekivanja i sprečite frustraciju.
Neke vrste terapije razgovorom su otvorene i ubrzo pokazuju rezultate, ali neke, poput terapije kognitivnog ponašanja (koja koristi tehnike izgradnje veština), pokazuju rezultate posle određenog vremenskog perioda. To ne znači da sva deca napreduju istom brzinom, napominje dr Džeri Bubrik, dečji i adolescentni psiholog, ali vam daje referentni okvir. Prikladno je da roditelji pitaju koji je procenjeni vremenski okvir. Takođe je prikladno pitati terapeuta o konkretnim ciljevima tretmana i kako ćete meriti uspeh.
Koliko brzo vaše dete napreduje zavisiće od složenosti njegovih izazova, kao i od toga koliko dugo je već problem prisutan. Teško uznemireno dete, na primer, može imati poteškoće da učestvuje u tretmanimai i treba mu više vremena da prihvati da dolazi kod terapeuta. „Selidba porodice, razvod ili traumatičan incident mogu mnogo da uspore stvari u radu sa decom i mladima“, primećuje dr Bubrik. Propušteni sastanci i sukobi između roditelja oko potrebe za tretmanima takođe mogu potkopati napredak deteta. Izuzetno pozitivan uticaj na napredovanje deteta imaju podržavajuće i uključene porodice.
Roditelji su ključni
Čak i najbolji terapeut na svetu dobija samo pregled ponašanja i raspoloženja deteta za 45 minuta nedeljno, ili dva puta toliko, koliko se oni susreću. Da bi zaokružili sliku, kliničari obično odvajaju vreme za redovne kontrole sa mamom ili tatom. Kako se stečene veštine prenose sa tretmana na ponašanje deteta u kućnom okruženju ili na igralište? Kako vaše dete reaguje na dolaske kod terapeuta? Da li vidite neke znake pogoršanja njegovog stanja ili ponašanja? Da li je došlo do nekog velikog preokreta u porodici koje vaše dete možda nije pomenulo terapeutu? Povratne informacije roditelja daju terapeutu bogatiju i precizniju sliku o potrebama vašeg deteta.
„Da li roditelji sede na seansama ili ne, zavisi od uzrasta deteta i prirode tretmana koji se primenjuju, o čemu će vas indormisti terapeut“, objašnjava dr Bubrik. "Ali roditelji su i dalje treneri, oni koji vode tretmane kod kuće." Zaključak: Da bi vaše dete izvuklo maksimum iz tretmana, moraćete da ga pažljivo pratite, da znate na kojim se veštinama radi i kako da ih ojačate van centra za podršku mgde dolazi na tretmane, u njegovom i vašem svakodnevnom životu.
Kako petominutni sastanak ili telefonski poziv sa terapeutom nije dovoljan, prihvatite kada vam se ponudi zaseban termin za razgovor sa roditeljima (periodično), i tada se raspitajte i o materijalu za čitanje, resursima na mreži i grupama za podršku roditeljima i drugim izvorima i načinima da podržite svoje dete. Periodični sastanci sa roditeljima se održavaju u trajanju cele sesije, ali bez prisustva deteta. Ove dodatne konsultativne sesije mogu zahtevati dodatno plaćanje od vas, ali će vam to omogućiti da sa terapeutima dublje razgovarate o pitanjima od značaja za vaše dete i podršci koju prima i može još da primi.
Preuzeto sa Child Mind Insistute