Psihoterapijski pristup je prvenstveno usmeren na pojedinca,
kao što su psihodinamska ili kognitivno-bihejvioralna terapija
Raconalno emocionalna kognitivno bihejvioralna terapija (REBT) je vid psihoterapije koji se primjenjuje za podršku ljudima sa različitim problemima, a najčešće se koristi za terapiju depresije, generalizovanog anksioznog poremećaja, fobičnih poremećaja ali i za podsticanje ličnog razvoja i ostvarivanje ličnih potencijala (samoaktualizacije).
U osnovi REBT pristupa je stav da nas ne čine srećnim, uznemirenim ili zabrinutim situacije koje nam se dešavaju u svakodnevnom životu, već način na koji mi posmatramo te situacije. Od načina na koji razmišljamo zavisi način na koji ćemo se ponašati i osećati. Klijeti se tokom terapije navode da ispitaju i promene neka od svojih najosnovnijih uverenja, naročito ona koja dovode do smetnji i poremećaja, a osnovni alat za ovaj pristup je primena ABC modela. Smatra se da je REBT kratkotrajna i efikasna terapija.
Kognitivno bihejvioralna terapija (KBT) je vid psihoterapije koji se zasniva na pretpostavci da misli najviše utiču na to kako se osećamo i ponašamo. Ukoliko doživljavamo osećanja koja ne želimo ili se ponašamo na način koji ne želimo, možemo identifikovati razmišljanja koja uzrokuju naša osećanja i ponašanja i naučiti kako da ih zamenimo razmišljanjima koja vode reakcijama koje želimo. Cilj ovog vida psihoterapije je da pomogne klijentu da se odvikne od svojih neželjenih reakcija i da se nauči novim načinima reagovanja, kako bi se osećao bolje i kako bi ostvario željene ciljeve. Smatra se da je KBT kratkotrajna a efikasna terapija. Nastala kombinacijom dve veoma efikasne psihoterapijske metode - kognitivne i bihevioralne terapije spojene u jednu celinu, KBT predstavlja moćno oružje u prevladavanju širokog spektra psihičkih poremećaja.
Psihoanaliza je klasična psihoterapijska metoda koja se više bavi ispitivanjem i otklanjanjem uzroka psihičkih problema, uz otklanjanje simptoma. Ciljevi psihoanalize nisu prvenstveno otklanjanje samih smetnji već eliminacija uzroka smetnji. Stoga je psihoanaliza dubinska psihoterapija čiji je cilj da dovede do restrukturisanja čitave ličnosti koja usklađena na jedan nov i konstruktivniji način, dovodi do toga da osoba više nema početne simptome. Psihoanaliza dugo traje i često se u savremenom načinu života stoga primenjuje psihoanalitička psihoterapija, koja se zasniva na istim principima, ali je kraćeg trajanja.
Po dogovoru, određeni oblici rada sa klijentima mogu se sprovoditi i na daljinu.
Pozovite nas i zakažite inicijalni susret sa našim stručnjacima: Centar za podršku “Sidro” 064.94.76.152